Aplikacje dedykowane czyli oprogramowanie szyte na miarę

18 lip 2017

Kiedy stworzyć pierwszą aplikację firmową?
Czasem w każdej firmie, nadchodzi moment, w którym należy się zastanowić czy sprawnie działające przedsiębiorstwo nie zatrzymało się w miejscu. Czy aby nie potrzebuje kompleksowego rozwiązania, które pozwoli zaoszczędzić czas pracowników lub zwiększyć ich motywacje i wydajność. Przełoży się to bezpośrednio na szybki powrót Twojej firmowej lokomotywy z bocznicy na właściwe tory prowadzące do kolejnych etapów dynamicznego rozwoju.

Aplikacje dedykowane, czyli systemy informatyczne stworzone tak, aby spełniały indywidualne potrzeby Twojej firmy. Pod tym hasłem kryje się dość szeroka gama rozwiązań, często połączonych z systemami innych firm. Celem takiej aplikacji jest stworzenie platformy usług, która pozwoli sprawniej wykorzystać potencjał przedsiębiorstwa i usprawnić działające w niej procesy.

Dla kogo taka aplikacja?
Można powiedzieć, że dla każdego. W każdym przedsiębiorstwie znajdzie się jakiś proces, który da się usprawnić. Najczęściej takie aplikacje pomagają przedsiębiorstwom w optymalizacji czasu pracy oraz w obiegu dokumentów. Kontrolują również poziom dostępu do różnych działów na podstawie uprawnień nadawanych indywidualnym kontom pracowników. 0. Mają także zastosowanie w wielu innych, których nie sposób tutaj wymienić. Warto również dodać, że takie aplikacje mogą być stworzone do celów niekoniecznie stricte zawodowych np. konkursy motywacyjne czy systemy nagradzania pracownika lub klienta poprzez coraz bardziej popularne platformy, które przedstawiają codzienną pracę w sposób bardziej humorystyczny np. system rankingowy pracowników na podstawie przyznawanych odznaczeń.

Jak to wszystko technicznie wygląda?
System może zostać zbudowany w każdej technologii, ważne, aby była dostosowana do wymagań funkcjonalnych i poza funkcjonalnych. Wymagania funkcjonalne to takie, które definiują realne potrzeby firmy, które należy opracować w procesie projektowym oraz zdefiniować cele, które je spełnią. Wymagania poza funkcjonalne to w zasadzie całe środowisko, na którym teraz opiera się firma, jak i branża, w której działa. Musimy tutaj uwzględnić możliwości informatyczne, systemy innych firm oraz aktualne procesy, które nie dotyczą naszej aplikacji, jednak mogą mieć wpływ na jej funkcjonowanie.

Po opracowywaniu specyfikacji należy przejść do etapu programowania, który również, wbrew pozorom, realizujemy wraz z klientem. Na bieżąco konsultujemy kolejne etapy nanosząc odpowiednie zmiany spełniające założenia.

Po serii testów, które zakończą budowę oprogramowania, zostanie ono wdrożone na przygotowanym wcześniej środowisku. Może odbyć się to na serwerach klienta (w szczególności, jeśli tego wymaga polityka bezpieczeństwa firmy) lub zewnętrznych dostawców. Każda taka aplikacja powinna być monitorowania pod względem występowania potencjalnych problemów.

Internetowo bezpiecznie i dostępnie
Większość aplikacji projektowanych, w dzisiejszych czasach, ze względu na mobilną i dynamiczną formę prowadzenia biznesu jest projektowana w formie aplikacji webowej. Można to porównać do aplikacji bankowych, gdzie wszystkie dane i funkcjonalności znajdziemy w okienku przeglądarki po zalogowaniu się swoimi unikalnymi danymi. W sektorze bankowym, szczególnie widoczna jest modernizacja starych procesów, które wymagały pojawienia się w placówce banku do nowych, które jedyne czego wymagają to posiadania danych autoryzacyjnych oraz przeglądarki internetowej.

Internetowo, czyli ogólnodostępne. 
Na bezpieczeństwo wpływ ma wiele czynników, jednak odpowiednio zaprojektowana aplikacja oraz poprawna, wdrożona i przestrzegana przez pracowników polityka bezpieczeństwa wewnątrz przedsiębiorstwa pozwoli uniknąć wielu sytuacji mogących narazić firmę na straty. Większość aplikacji powinna posiadać odpowiedni system uprawnień oraz proces logowania (czasem nawet dwu etapowy lub wymagający zewnętrznego urządzenia). W przypadku internetowej aplikacji zyskujemy jednak najważniejszą rzecz, dostęp 24/7 z każdego miejsca na świecie gdzie znajdziemy dostęp do internetu.

A może by tak mobilne?
Dzięki nowoczesnemu podejściu do działania firmy możemy również rozważyć zastosowanie aplikacji mobilnych. Do tej pory urządzenia, które pozwoliły przedstawicielom handlowym, by na bieżąco wprowadzać sprzedaż, zamówienie itp., były bardzo drogie. Aktualnie wystarczy, aby na tym samym telefonie/tablecie, była zainstalowana aplikacja, która będzie łączyć się z serwerami po stronie firmy. Aplikacja może  również służyć jako monitoring czasu i miejsca pracy. Jest to jeden z wielu przykładów zastosowania takiego rozwiązania.

Mamy aplikację i co dalej?
Używaj i analizuj to hasło, które powinno przyświecać użytkownikom wyższego szczebla firm. Oni powinni szczególnie zwrócić uwagę czy wszystko działa poprawnie oraz, czy któryś moduł nie wymaga usprawnień. Warto też przemyśleć czy w trakcie pracy z aplikacją nie pojawia się jeszcze jakiś proces, który nie został w niej zaimplementowany Dzięki indywidualnemu podejściu do firmowej aplikacji możemy ją zawsze rozbudować o nowe funkcjonalności, aby dodatkowo usprawnić jej działanie.

Mam nadzieję, że nasze spostrzeżenia pozwolą Ci spojrzeć z boku na Twoją firmę, dział, zespół i zastanowić się, czy można w nich coś zmienić!

Świadcząc usługi opracowywania oprogramowania, staramy się zawsze wspomagać klienta na każdym kroku. Jeśli pojawiła się w Twojej głowie idea zmian, zapraszamy do nas na niezobowiązujące spotkanie przy kawie. Zobaczymy jak bardzo dedykowane rozwiązanie, może wpłynąć na oszczędności w Twojej firmie oraz zoptymalizować prace Twojej załogi.

You currently have JavaScript disabled. This site requires JavaScript to be enabled. Some functions of the site may not be usable or the site may not look correct until you enable JavaScript. You can enable JavaScript by following this tutorial. Once JavaScript is enabled, this message will be removed.